Vyhledávání
Přihlášení autora
Email
Heslo
Registrace

Výpis příspěvků

LKTMezery a fotky11:06 21.5.2014
V textu se mi občas stává, když se na jedné řádce vyskytne vedle sebe víc delších slov, že se mi mezi nimi vytvoří delší mezery. Pokud se snažím mezery zmenšit, slova se mi spojují v jedno, na konci řádky naskočí ještě delší mezera a úplně na kraji se objeví "sirotek" z řádky níže. Musela bych tu řádku jedině zkrátit, ale chci, aby mi všechny řádky napravo končily stejně, jak je ve většině knih. Nevím, jestli je ve Wordu nějaká funkce, která to řeší, případně jestli se to dá upravit během sazby, pokud se někde vyskytne v textu delší mezera. Ještě by mě zajímalo. Mám v textu několik menších fotek a kreseb, jsou to jen doplňky k textu, takže snad nemusí být špičkově kvalitní. Na druhé straně bych byla ráda, aby objekty na fotkách byly přiměřeně rozeznatelné a viditelné, aby nebyly barevně příliš výrazné nebo příliš matné. Snažím se to kontrolovat, ale obávám se, že po vytisknutí to může vypadat trochu jinak než v PC. Kontrolujete před tiskem kvalitu fotek, nebo je to placená služba?

Roman Horák8:02 22.5.2014
Dobrý den. Problém s velkými, nebo naopak, malými mezerami se většinou řeší dělením slov na konci řádků. Ve Wordu si tuto funkci můžete nastavit v záložce "Rozložení stránky" tlačítkem "Dělení slov". Další možností je ruční rozdělení slova. Zde je nutné používat tzv. měkký enter. Není to nic jiného, než že při "entrování" podržíte ještě klávesu Shift. Řádka Vám zůstane zarovnána a stačí dát na konec rozděleného slova pomlčku. Před vytištěním knihy si děláme náhledy, pokud se nám barevnost, ostrost nebo jiné nastavení kvality nezdá, kontaktujeme autora. Placená služba to není.

Václav Semerád16:31 1.8.2015
Ještě lepší metodou je vložení "měkkého rozdělení" do slova. U mě je to "CTRL + "-" (ctrl-minus) - je to popsáno i ve "vkládání speciálních znaků", viditelných jen když máte zapnuté zobrazování neviditelných znaků. V jednom slově jich může být i víc, slovo se rozdělí v nejzazším místě, které se ještě vejde na řádek, samo to zobrazí na konci řádku pomlčku, ostatní taková místa zůstanou neviditelná. Kdyby se později s textem hýbalo a nutnost dělit toto slovo odpadla, tyto znaky prostě zmizí. K tomu byl přece tento "speciální znak" určen :-)

Roman Horák, NF10:34 5.8.2015
Přiznám se, že tuto metodu neznám. Nejsem moc velký "wordař". Vyzkoušel jsem Váš návod a někde to funguje a v některém textu nikoliv. Vše záleží jak je samotný textový blok naformátován. Někde to dokonce dělalo rozdělovník místo pomlčky a to je, z hlediska typografie, špatně. Přesto děkuji za radu, každý si to musí vyzkoušet sám.

Jméno
Email
Antispam - napiště číslicí kolik je jedna + pět

Text Vašeho příspěvku

Po schválení příspěvku administrátorem, bude uveřejněn.

Zpět na seznam témat

Anketa

Jaké byste uvítali edice našeho nakladatelství?
Cestopisy (58771)
Poezie (60444)
Fotografie (58718)
Přírodní medicína (57536)
Komiksy (58526)

V této anketě jste již hlasoval.

Nové knihy

Rande

V hospodě

Politika teoreticky i prakticky


© 2024 Nová Forma s.r.o.
Publikování a šíření obsahu je bez souhlasu provozovatele zakázáno. | Nová Forma - nakladatelství | www.kniznieshop.cz
Počet návštěv: 8724787